Головна
  робота
  оголошення
  форум
Міська влада
Військово-морський флот
Райони міста
Мапа міста
Міські служби
Каталог сайтів
 Візитівка міста
 Історія міста
 Символіка міста
 Ресурси і можливості
  міста
 Фотогалерея
 Міська громада
 Засоби масової інформації
 Громадські організації
 Політичні партії
 Економіка міста
 Основні галузі економіки
 Підприємства міста
 Банки
 Страхові компанії
 Міжнародні зв’язки
 Транспорт
 Залізничний
 Авіа
 Автобусний
 Морський

Українські міста в Iнтернеті

Українські міста в Інтернеті
Інститут трансформації суспільства
Портал Олега Соскіна - аналітика, статті, коментарі, новини в Україні та за кордоном
OSP-ua.info - События, комментарии, аналитика
  Міські новини  
 
 16.03.2012 16:31
Обличчя і долі Севастопольців

Чудовий подарунок одержали кримчани — у сімферопольському видавництві “ТОВ “Фірма Салта” ЛТД” вийшов друком барвистий фотоальбом “Севастополь в лицях. ХХ століття”. Автори — Вадим Прокопенков і Світлана Желток — створили своєрідний літопис минулого сторіччя в житті Російської імперії, Радянського Союзу, України, використавши незвичайний історичний матеріал — фотографії із сімейних альбомів жителів Севастополя.

Подумалося: ну про що можуть розповісти суто приватні світлини? Виявилося — багато про що... Перед очима калейдоскоп навіть не осіб — доль. Країни, міста, люди. Поважне панство — горді погляди, шикарні капелюхи, трості. Браві пани офіцери. Це, звичайно ж, початок століття.

Царська яхта “Штандарт”, дочки Миколи II на площі Нахімова, сувора військова церемонія — спуск на воду крейсера “Очаків”. Незабаром на його щоглах замайорять червоні прапори.

Революція. Матроси, солдати. Солдати, матроси. Робітники Морського заводу. Фотографія письменника Аркадія Аверченка. У його розповідях “такий жаль про солодке дитинство”, яке він провів у Севастополі, що сльози навертаються на очі.

До речі, цю фотографію надала редакції Вікторія Міленко, дочка моїх севастопольських друзів. І її життя пройшло в мене перед очима. Пам’ятаю її дитиною, а нині вона шанована людина — кандидат філологічних наук, автор численних літературознавчих робіт.
Аверченко цілком розділив долю своїх героїв.

Досить згадати, що єдина прижиттєва збірка його творів була видана у Празі, де він провів останні роки, ...чеською мовою!
Доля багатьох севастопольців — колишніх царських офіцерів — склалася набагато гірше. Їхні могили щедро розкидані по всій Європі. Незавидна і доля тих, хто залишився на Батьківщині.

Ось чому доводиться тільки дивуватися, як збереглися ці світлини.
Пригнічують портрети передвоєнного часу. Навіть погана якість знімків не може приховати факту повальної злиденності. Простенькі платтячка, сорочки, “робітничо-селянські кепі”. Зростаючий добробут радянських людей при Сталіні — не більше, ніж міф!
Період Великої Вітчизняної війни — строгий і одноманітний. І чоловіки і жінки — усі у військовому однострої. Місто в руїнах. Горить Володимирський собор. Діти ховаються в погребах — там знаходилися школи. Запам’яталася фотографія прославленого Горпищенка. Розкішна борода, вуса — красень та й годі! І портрет Якова Кириченка... У нього на грудях під радянськими орденами незвичайна нагорода — Хрест!


Життя міста-героя після війни мені добре відоме. Саме тоді я і з’явився на світ. В альбомі на одній з фотографій — мої мати й батько. Зовсім молоді. Мати повернулася додому з далекої Німеччини. І все життя пропрацювала на будівництві міста маляром. Батько прийшов із фронту весь поранений. Довго ходив на милицях.

Ми жили тоді на території Херсонеса, де в нас була маленька квартира. А потім переїхали до Татарської слобідки... Цікаво, чи знають молоді севастопольці, де це? А я на знімках в альбомі легко впізнаю її білі будиночки на схилі Бомборської висоти...
Я добре пам’ятаю руїни Севастополя, безногих інвалідів і “знамениту” Сару Корабельську. Старий Севастополь, що безповоротно пішов у минуле. Він був чимось невловимо схожим на гринівський Зурбаган.

На його місці стрімко вирісло нове місто — красиве, як свято. Ми наче соромимося високих слів, але чому б не сказати, що сьогоднішній Севастополь — одне з найкрасивіших міст Європи? Тим більше що в останні роки ми бачили багато чого і нам є з чим порівнювати.

Але найголовніше — це його люди. Мені здається, що в такому місті не може бути некрасивих людей. І я до болю в очах вдивляюся в їхні обличчя, намагаючись уловити щось особливе, що робить севастопольців севастопольцями. І чим більше дивлюся, тим більше мені приходить на думку те, що знаю всіх. Чи майже всіх... З кимсь дружив у дитинстві, з кимсь служив, з кимсь працював. А хтось просто був моїм сусідою.

От Іван Кара, чудовий фотограф. От Віталій Єнжевський, екскурсовод. От Валерій Мілодан, краєзнавець. Ніна Корольова, співробітник музею...

Літературні тексти в альбомі належать перу Майї Апошанської. Я колись товаришував з її чоловіком — Костем Апошанським, нині покійним. Він був відомим кримським журналістом. І просто чудовою людиною...

Час безжалісний. “Одних уж нет, а те далече”, як казав російський поет. Життя розкидало старих севастопольців. Мої друзі сьогодні хто в Штатах, хто в Німеччині, хто в Ізраїлі. А дехто і зовсім у далекій Австралії.

У цьому альбомі — вони в себе вдома, у Севастополі. Живі, молоді, веселі...

За матеріалами fleet.sebastopol.ua


 
     
  Соціальна
  сфера
Культура
Освіта та наука
Охорона здоров’я
  Туризм та
  відпочинок
Санаторії
Будинки відпочинку
Готелі
Екскурсії
Музеї
Храми
  Сервіс та
  дозвілля
Ресторани та казино
Театри
Кінотеатри
Інтернет-клуби
Курсы валют
Курсы валют
Курсы валют
 
© Інститут Трансформації Суспільства 2005-2019.
При повному або частковому використаннi матерiалiв посилання на www.sevastopol.osp-ua.info є обов'язковим. Вiдповiдальнiсть за достовiрнiсть матерiалiв покладається на їх авторів.
Наша адреса: Україна, 01034, м. Київ-34, а/с 297, тел.: (096) 521 0508, (050) 867 5802, (093) 328 6985, e-mail: editor@osp.com.ua
 
TyTa
www.sevastopol.osp-ua.info