Головна
  робота
  оголошення
  форум
Міська влада
Військово-морський флот
Райони міста
Мапа міста
Міські служби
Каталог сайтів
 Візитівка міста
 Історія міста
 Символіка міста
 Ресурси і можливості
  міста
 Фотогалерея
 Міська громада
 Засоби масової інформації
 Громадські організації
 Політичні партії
 Економіка міста
 Основні галузі економіки
 Підприємства міста
 Банки
 Страхові компанії
 Міжнародні зв’язки
 Транспорт
 Залізничний
 Авіа
 Автобусний
 Морський

Українські міста в Iнтернеті

Українські міста в Інтернеті
Інститут трансформації суспільства
Портал Олега Соскіна - аналітика, статті, коментарі, новини в Україні та за кордоном
OSP-ua.info - События, комментарии, аналитика
  Міські новини  
 
 13.03.2012 14:13
Безплатної медецини не буває

Професіоналізм у медицині — це пошук, відвага, повна віддача і ризик в ім’я порятунку життя. Саме в такому ритмі колосальної відповідальності за умов тотального дефіциту коштів, медикаментів, нестачі кваліфікованих кадрів працюють медичні установи міста. Про те, як удається залишатися на плаву і що очікує на галузь у найближчому майбутньому, розповів начальник управління охорони здоров’я Севастопольської міської державної адміністрації Віктор Пологов.

— Вікторе Ігоровичу, говорячи про підсумки року, як Ви оцінюєте роботу міської медицини?

— Сьогодні в країні важко знайти ще одну галузь, в якій відстань між державними, закріпленими на рівні Конституції, зобов’язаннями настільки не відповідала б реальній ситуації, як вітчизняна система охорони здоров’я.

Медицина стала розмінною монетою в політичних іграх, майданчиком для соціального популізму і демагогії, а тим часом галузь розвалюється. І сьогодні треба говорити не про тимчасові труднощі, а про системну затяжну кризу у сфері охорони здоров’я взагалі. Але, незважаючи на труднощі і споконвічні проблеми, севастопольські медики роблять усе можливе і неможливе в ім’я порятунку життя. На щастя, для цього в нашому місті є всі умови, у тому числі великий хірургічний і анестезіологічний потенціал. Нам удалося цілком зберегти мережі комунальної охорони здоров’я, щоденно у звичному режимі в Севастополі працюють 30 лікувально-профілактичних закладів, а це 10 лікарень,

3 диспансери, районні поліклініки, фельдшерсько-акушерські пункти в сільській місцевості. Провідною і найбільшою лікарнею в Севастополі, як і раніше, залишається 1-ша міська лікарня ім. М.І. Пирогова, яка обслуговує більше 120 тис. чоловік на рік. Її ще називають лікарнею “швидкої допомоги” — 90% усіх хворих за терміновими показниками доставляють саме сюди.

Міська медицина працює стабільно. Галузь не знизила ні об’ємних, ні якісних показників. Якщо говорити про такі показники, як післяопераційна летальність, дитяча смертність, то в Севастополі вони нижчі середньоукраїнських показників. Удалося підвищити клінічні результати лікування за рахунок упровадження нових діагностичних методик і сучасних медичних технологій. Це особливо помітно в кардіології, хірургії, онкології. До загальної радості медиків і на щастя самих пацієнтів у нас сьогодні немає проблем у плані променевої діагностики. В арсеналі фахівців — лазери, мамографи, комп’ютерний томограф, унікальні оглядові прилади.

У рамках регіональної “Програми капітального ремонту будинків і споруд установ охорони здоров’я м. Севастополя” було проведено масштабні комплексні ремонтні роботи в міських лікарнях, а також у лікарнях приміської сільської зони. Продовжується будівництво відділення ендоваскулярної хірургії в міській лікарні №1, відкрито лікарняну амбулаторію в с. Первомайка, оснащено за останнім словом медичної техніки кардіологічне відділення.

Після капітального ремонту невпізнанно змінилося нейрохірургічне відділення, прийомне відділення. Триває капітальний ремонт аварійного будинку дитячої поліклініки на проспекті Перемоги, і до Нового року поліклініка запрацює у звичному режимі. Плануємо відкрити поліклініку загальної практики на вул. Будищева в Нахімовському районі. Збулася наша давня мрія — у місті відкрито відділення паліативної допомоги — хоспіс.

Чиновники від охорони здоров’я, представники громадських організацій з різних регіонів України, які побували в нашому місті, були не просто здивовані — нам по-доброму заздрять, адже таких комфортних відділень для безнадійно хворих самотніх людей у країні, на жаль, одиниці.

— Як було заявлено, на Севастополь і севастопольців очікує ще один щедрий подарунок. У місті буде відкрито перший в Україні стоматологічний кабінет для інвалідів-колясочників. Коли відбудеться його відкриття?

— Цю велику і потрібну справу вдалося реалізувати після того, як місту було виділено гранд США в розмірі 500 тисяч гривень. В оновленій поліклініці буде обладнано кабінет для інвалідів-колясочників. А приїжджати сюди на лікування колясочники зможуть самостійно на спеціальних нових тролейбусах, що планується пустити міським кільцем. Відповідно до договору роботи з реконструкції поліклініки повинні завершитися 6 лютого 2012 року.

І якщо ми заговорили про потрібні для міської медицини придбання, то додамо, що найближчим часом автопарк “швидкої допомоги” поповниться десятьма новими машинами марки “Reno”. З огляду на те, що автопарк “невідложки” зношено на 70%, ця новина дуже нас порадувала. Користуючись нагодою, від себе особисто та від усіх медиків хочу висловити подяку севастопольським меценатам П. Лебедєву і В. Шаматію за розуміння проблем міської медицини та за співчуття. Ці люди зробили місту безцінний за своєю значимістю подарунок — два новенькі реанімобілі.

Комбінований, економічний, комфортний реанімобіль має багато переваг і можливостей, що особливо цінне в критичній ситуації. Реанімобіль дає можливість проводити курс інтенсивної терапії під час руху, приймати пологи, проводити нескладні операції.
— Усім, хто в останнє десятиліття побував пацієнтом, очевидно, що в країні немає соціальної охорони здоров’я. Конституція України гарантує надання медичної допомоги в державних поліклініках і лікарнях безкоштовно. Але для цього немає грошей у бюджеті. Яким Ви бачите вирішення цієї проблеми?

— Скажу відверто: безплатної медицини не буває. Усі без винятку зусилля в кінцевому рахунку мають грошовий еквівалент. Безкоштовною вона може бути тільки для самого хворого за умов, що всі витрати будуть вчасно відшкодовані лікарні: для літньої людини — через Пенсійний фонд, для дитини — соціальними установами, для працюючого — підприємством, що уклало договір з медиками.

Як відомо, усі галузі економіки розвиваються за законами ринку, і тільки охорона здоров’я вже два десятиліття продовжує залишатися тягарем для держави. Ну про яку безплатність може йтися, коли міська медицина забезпечена фінансовими засобами на 55% від загальної потреби. Лікування в стаціонарі фінансується з державного бюджету в копієчному обсязі на кожного хворого. Чи може лікар надати якісну медичну допомогу хворому, якщо у відділенні порожні полиці?

За нинішньої, залишеної нам у спадщину, “радянської” системи охорони здоров’я для її цивілізованого існування — грошей ніколи не вистачить. А щорічне збільшення фінансування охорони здоров’я без структурних змін не дозволить автоматично поліпшити якість вітчизняної медицини.

Я вважаю, що головне за таких непростих умов — визначити гарантований рівень безоплатної медичної допомоги, наповнити її реальними бюджетними коштами і чесно сказати людям, яку суму ми можемо витратити безоплатно в критичних ситуаціях, коли життя людини висить на волосині.

Звичайно, це у першу чергу гострі інфаркти, кровотечі, політравми, виразкові хвороби, ДТП. У цих випадках медична допомога надається в екстреному порядку і беззастережно. Але, коли пацієнт прийде до тями, лікар, що його лікує, обов’язково попросить придбати необхідні лікарські препарати для власного лікування і надати лікарні благодійну допомогу.

Пакет матеріалів і медикаментів для наступного екстреного хворого не може бути порожнім! Ми не маємо на це права! І це об’єктивна реальність, від неї нікуди не дітися. Взагалі упорядкування надання платних послуг, що не входять у гарантований державою обсяг безоплатної медичної допомоги, — одне з найхворобливіших питань.

Можна тільки пошкодувати про те, що в країні втрачено профілактичний напрямок у медицині. Нам удалося зберегти систему доступного, недорогого медикаментозного забезпечення в стаціонарних і амбулаторних умовах. Але в медиків немає мотивації для ефективної роботи, а у пацієнтів — для турботи про своє здоров’я. І про сумне — втрачено довіру населення до системи охорони здоров’я. Реформи необхідно проводити негайно, комплексно і радикально.

До речі, на всьому євразійському просторі залишилися всього лише дві країни, в яких не прийнято закон про обов’язкове соціальне медичне страхування. Це — Бєларусь і Україна.

— У пресі було обнародувано інформацію про те, що вже розроблено і розпочато реалізацію пілотних проектів з реформування медицини у Вінницькій, Дніпропетровській, Донецькій областях і Києві. Чи означає це, що лід рушив? І скільки часу займе реформа охорони здоров’я?

— Є всі підстави стверджувати, що реформа системи охорони здоров’я вже почалася, і ми вже йдемо до обов’язкового медичного страхування. Зрозуміло, що рух цей поступовий і поетапний. Для оцінки якості реформи існують об’єктивні складові — це підвищення тривалості життя, зменшення захворюваності.

Як показує європейський досвід, на це знадобиться не менше п’яти років.
А першим кроком до реформи повинно стати вдосконалення первинної медичної допомоги. За статистикою, у 75% випадків для поліпшення стану здоров’я пацієнту досить лише одержати кваліфіковану медичну допомогу від лікаря загальної практики (дільничного терапевта, педіатра).

З цією метою в ході реформування системи охорони здоров’я замість 10 — 12% планується спрямовувати 30% бюджетних грошей на організацію первинної медичної допомоги. Така допомога буде надаватися в центрах первинної допомоги сімейними лікарями, дільничними терапевтами і педіатрами. Саме ці фахівці будуть нести відповідальність за процес лікування пацієнта на всіх рівнях надання медичної допомоги.
До речі, уже в наступному році ми плануємо направляти на навчання севастопольських юнаків і дівчат до Кримського медичного університету за спеціальністю “Сімейний лікар”.

Учитися вони будуть за рахунок міського бюджету, але за однієї обов’язкової умови: після закінчення університету кожен з них повинен повернутися на роботу до Севастополя. Звичайно, ми пішли на цей крок не від гарного життя. Кадрова проблема в Севастополі досягла піка. На жаль, сьогодні система комунальної охорони здоров’я укомплектована на 82%. З них 36% — це медичні працівники пенсійного віку. Великий відсоток медиків допенсійного віку.

З огляду на мізерну бюджетну заробітну плату, більшість медиків живе на межі зубожіння. Як результат — масове розчарування і зміна професії. Я дуже сподіваюсь, що в ході реформування медицини на рівні уряду будуть розроблені програми соціальної підтримки медичних працівників. Оскільки в кадровому питанні немаловажну роль відіграє мотивація, хотілося б, щоб згодом було введено систему доплат лікарям первинної ланки за якість і обсяг наданих медичних послуг.

— Вікторе Ігоровичу, але медик медику — різниця. Так, у медицині трудяться фанати своєї справи, але є й випадкові в професії люди, для яких черговий пацієнт — зайвий головний біль.

Щодня в наших поліклініках, лікарнях люди зіштовхуються з байдужістю, хамством, бюрократизмом. Нещодавно колега по роботі розповіла мені свою невеселу історію. З хворою шестирічною дитиною вона протягом дванадцяти днів їздила з однієї лікарні в іншу, щоб установити, чим же хвора її дитина. “Боротьба” за діагноз закінчилася висновком, що шокує, — “запалення легенів”... І це через 12 днів! Та ще й з огляду на те, що хлопчика оглянули вісім лікарів з вищою медичною освітою!

— Я не готовий зараз прокоментувати цю ситуацію. Треба детально в усьому розібратися. Звичайно, це нонсенс, і я обіцяю, якщо всі факти підтвердяться, винні будуть покарані.

— За оцінками експертів, тіньові засоби охорони здоров’я в Україні досягають майже трьох мільярдів гривень щорічно. Що Ви думаєте про неофіційну оплату медичних послуг пацієнтами?

— Тіньовий ринок медичних послуг неможливо ліквідувати за умов тотального дефіциту бюджетних засобів і недосконалості законодавчої бази. Усе відразу стане на свої місця, тільки-но в галузі буде проведено правильні реформи. Без адекватної участі держави у вирішенні проблем медицини ситуація на краще не зміниться.

Потрібно настільки підняти престиж медичної праці, щоб лікар посоромився вимагати хабара з пацієнтів і працювати погано. У силу свого високого призначення він не може бути жорстокосердним і цинічним. Так, лікар може зробити помилку, але права на неї він все одно не має.

— Чи часто хворіють севастопольці і як виглядає наше місто за рівнем таких грізних захворювань, як туберкульоз, рак, СНІД серед інших регіонів України?

— На жаль, утішливого мало. На тлі демографічного “старіння” населення (у Севастополі великий відсоток людей літнього віку) збільшилася загальна смертність, відмічається зростання серцево-судинних і онкологічних захворювань. У місті багато років працює національна цільова програма з попередження захворюваності на туберкульоз.

Епідемію, слава Богу, вдалося зупинити, і все ж таки щороку ми виявляємо до 250 чоловік хворих на туберкульоз. Зростає кількість хворих на ВІЛ-асоційований туберкульоз. Як показує статистика, 70% хворих на ВІЛ-асоційований туберкульоз належать до групи соціального ризику — це наркомани, бездомні, колишні ув’язнені, алкоголіки. Саме цей дезадаптований прошарок населення і дає зростання інфекції.

Тепер, що стосується онкології. У місті не зменшуються показники щодо захворювань на рак шкіри та молочної залози. У більшості випадків рак виліковний, і успіх видужання залежить від моменту звернення до лікаря: чим раніше це відбудеться, тим більше шансів стати здоровою людиною.

— Ваші побажання севастопольцям?
— Ну, звичайно, не хворіти, жити довго, мирно і щасливо! Яким би важким не було життя, треба любити, радіти і вірити, що все у нас обов’язково налагодиться. Намагайтеся бути небайдужими. Відгукуйтеся на чужий біль, допомагайте хворим і самотнім. Небайдужість — це велика сила, що дозволяє зробити неможливе можливим.
— Дякую за інтерв’ю.

За матеріалами fleet.sebastopol.ua


 
     
  Соціальна
  сфера
Культура
Освіта та наука
Охорона здоров’я
  Туризм та
  відпочинок
Санаторії
Будинки відпочинку
Готелі
Екскурсії
Музеї
Храми
  Сервіс та
  дозвілля
Ресторани та казино
Театри
Кінотеатри
Інтернет-клуби
Курсы валют
Курсы валют
Курсы валют
 
© Інститут Трансформації Суспільства 2005-2019.
При повному або частковому використаннi матерiалiв посилання на www.sevastopol.osp-ua.info є обов'язковим. Вiдповiдальнiсть за достовiрнiсть матерiалiв покладається на їх авторів.
Наша адреса: Україна, 01034, м. Київ-34, а/с 297, тел.: (096) 521 0508, (050) 867 5802, (093) 328 6985, e-mail: editor@osp.com.ua
 
TyTa
www.sevastopol.osp-ua.info