Головна
  робота
  оголошення
  форум
Міська влада
Військово-морський флот
Райони міста
Мапа міста
Міські служби
Каталог сайтів
 Візитівка міста
 Історія міста
 Символіка міста
 Ресурси і можливості
  міста
 Фотогалерея
 Міська громада
 Засоби масової інформації
 Громадські організації
 Політичні партії
 Економіка міста
 Основні галузі економіки
 Підприємства міста
 Банки
 Страхові компанії
 Міжнародні зв’язки
 Транспорт
 Залізничний
 Авіа
 Автобусний
 Морський

Українські міста в Iнтернеті

Українські міста в Інтернеті
Інститут трансформації суспільства
Портал Олега Соскіна - аналітика, статті, коментарі, новини в Україні та за кордоном
OSP-ua.info - События, комментарии, аналитика
  Міські новини  
 
 13.03.2012 14:07
Що найменшим сигналом про порушення прав дітей прокуратура реагує миттєво

Одним із показників добробуту і соціально-економічного благополуччя країни є турбота про майбутнє її підростаючого покоління.
Сьогодні в нашій державі здійснюються складні й масштабні економічні перетворення, йде процес перебудови держави. І тут дуже важливо, щоб проблеми дітей не відходили на другий план.

Тому захист прав та інтересів неповнолітніх, гарантований Конституцією України, Конвенцією про права дітей, Законом України “Про Загальнодержавну програму “Національний план дій з реалізації Конвенції ООН про права дитини” на період до 2016 року”, нині є одним з пріоритетних напрямів роботи прокуратури м. Севастополя. Про діяльність прокуратури на цьому напрямі піде розмова із заступником прокурора м. Севастополя Дмитром Потоцьким.

— Дмитре Георгійовичу, які проблеми є найпоширенішими і які найсильніше впливають на долю такої соціально вразливої категорії громадян, як неповнолітні?

— Як показує практика, це у першу чергу недотримання вимог законодавства, спрямованих на захист життя, здоров’я, майнових і житлових прав дітей і підлітків. Саме про це свідчать численні порушення, встановлені прокуратурою міста під час перевірок державних органів, лікувальних і загальноосвітніх установ міста.

У нашій державі діє ціла система законодавчих актів, спрямованих на захист дітей, проте далеко не всі службовці, на яких покладено захист прав неповнолітніх, належним чином ставляться до своїх обов’язків. Тому за щонайменшим сигналом про порушення прав дітей прокуратура миттєво реагує.

До цього можна додати ще й те, що виконання законодавчих актів недостатньо фінансується. Наприклад, у міському бюджеті на 2011 рік було передбачено тільки 11,2 тис. гривень. для реалізації заходів виконання Закону України “Про Загальнодержавну програму “Національний план дій відносно реалізації Конвенції ООН про права дитини” на період до 2016 року”.

У сфері протидії ВІЛ/СНІДу, туберкульозу, наркоманії на 2011 рік було заплановано фінансування в об’ємі всього 600 гривень. У сфері використання дитячої праці, захисту прав дітей, що вчинили правопорушення, коштів взагалі не було передбачено.
Як наслідок, у суспільстві не досягнуто очікуваних результатів у сфері охорони життя і здоров’я, праці і зайнятості, запобігання соціальному сирітству, подолання злочинності, бездоглядності, передбачених вказаною програмою.

— Одним із важливих прав для дитини є право на житло, закріплене Декларацією прав дитини і ст. 48 Конституції України.

— Служби у справах дітей є основними установами, покликаними стояти на захисті дітей, але нерідко їхні працівники ставляться до своїх обов’язків недобросовісно.

Ось приклад. Нахімовською районною прокуратурою в грудні минулого року направлено до суду кримінальну справу за ст. 382 ч.1 КК України щодо громадянки В., яка зайняла кімнату, виділену розпорядженням рай¬держадміністрації дівчинці-сироті.

Суд прийняв рішення про виселення В., але вона, достовірно знаючи, що судове рішення набуло чинності, умисно його не виконала. Слід відмітити, що службою у справах дітей Нахімовської РДА дієвих заходів з відновлення порушених прав дитини вжито не було.
Встановлені факти невиконання вимог постанови Кабінету міністрів України від 25.08.2005 стосовно надання одноразової допомоги дітям-сиротам і дітям, позбавленим батьківського піклування, які досягли повноліття.

Тільки після втручання прокуратури Ленінського району дитині, позбавленій батьківської опіки, виплачено грошову допомогу в сумі 590 гривень. Після прокурорського реагування винного службовця притягнуто до дисциплінарної відповідальності.

Нахімовською прокуратурою під час проведення перевірки дотримання вимог Закону України “Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування” в установах освіти встановлено, що в порушення закону шестьом неповнолітнім, які закінчили школу-інтернат у 2008 — 2010 роках, не виплачено належну матеріальну допомогу. Прокурором району в інтересах підлітків пред’явлені позови на загальну суму понад 9 тисяч гривень, які суд задовольнив у повному обсязі.

— На жаль, проблеми дітей і підлітків не обмежуються тільки матеріальними.

— Так, не можна не сказати і про дитячу злочинність, про насильство в сім’ї, про соціальне сирітство, коли діти стають фактично сиротами при живих батьках, які ухиляються від батьківських обов’язків, що іноді призводить до тяжких наслідків.

У листопаді минулого року прокуратурою Нахімовського району закінчено розслідування кримінальної справи за ст. 166 Кримінального кодексу України відносно громадянки М. за злісне невиконання обов’язків по нагляду за дитиною. У ході розслідування встановлено, що М. не піклувалася про сина, що народився в серпні, і не стежила за станом його здоров’я, що призвело до загибелі хлопчика.

У 2011 році на захист інтересів дітей внесено 141 документ прокурорського реагування, за результатами розгляду яких притягнуто до відповідальності 98 службовців. На користь неповнолітніх і держави відшкодовано більше 1,1 млн. гривень. У результаті заходів, вжитих органами прокуратури міста, відновлено порушені права 1497 дітей і підлітків. За порушення законодавства про захист прав дітей порушено 7 кримінальних справ.

— А яка криміногенна ситуація в підлітковому середовищі?

— Загальна злочинність серед неповнолітніх зменшилася на 37%. На жаль, на 75% зросла кількість злочинів, скоєних школярами і учнями ПТУ. Разом з деякими іншими причинами погіршенню криміногенної обстановки в підлітковому середовищі сприяли недоліки в організації профілактичної роботи основними підрозділами системи державної профілактики — відділами кримінальної міліції у справах дітей.

Наведу приклади. Перевіркою, проведеною прокуратурою Балаклавського району, встановлено, що стосовно неповнолітнього С. 28 і 29 квітня 2011 року порушено дві кримінальні справи, проте на облік у ВКМСН при Балаклавському РВ УМВС України в м. Севастополі його не поставили, його поведінка, спосіб життя не були предметом пильної уваги. Інший випадок — прокуратурою Гагарінського району під час перевірки ВКМСН РВ УМВС України в м. Севастополі встановлено, що неповнолітнього Щ., 1995 року народження, ще 6 лютого 2011 року притягнуто до кримінальної відповідальності.

Проте, як показала перевірка, підліток на обліку кримінальної міліції не перебував. І лише в результаті втручання районних прокурорів на “важких” підлітків звернули увагу.

Перевіркою, проведеною прокуратурою міста, встановлено, що порушення законів у діяльності кримінальної міліції у справах дітей обумовлене неналежним виконанням працівниками на місцях своїх обов’язків за відсутності контролю з боку відповідного підрозділу Управління внутрішніх справ України вм. Севастополі. Прокуратурою керівництву міської міліції внесено подання про усунення порушень, проведення службової перевірки і притягнення винних осіб до дисциплінарної відповідальності.

Діяльність прокуратури у сфері законодавства про права дітей полягає, втім, у вирішенні більш широкого кола завдань. Працівники прокуратури не лише здійснюють правозахисну діяльність стосовно неповнолітніх. За розпорядженням прокурора міста ними проводиться регулярна робота з молоддю і підлітками в школах, у середніх і вищих навчальних закладах. Співробітники органів прокуратури зустрічаються з учнями, відповідають на їхні запитання, проводять бесіди, щоб допомогти їм правильно вирішити існуючі проблеми, а також попередити про ті життєві труднощі, які доведеться їм здолати перш ніж вони стануть повноправними громадянами своєї країни.

Безліч обставин можуть вплинути на життя підлітка на самому його початку. Саме тому прокуратура Севастополя надає величезне значення цій роботі.

— Підсумовуючи все сказане, Дмитре Георгійовичу, які головні причини недотримання прав дітей у нашому місті?
— Це, по-перше, недотримання законів службовцями через недбале ставлення до своїх обов’язків, а по-друге, відсутність належної координації між різними відомствами, представники яких повинні захищати юних громадян.

Результати правозахисної діяльності прокуратури свідчать про наявність широкого кола проблем, які вимагають вирішення шляхом об’єднання зусиль усіх правоохоронних органів, органів виконавчої влади і місцевого самоврядування, установ охорони здоров’я й освіти.

Тільки спільна відповідальна й злагоджена робота дасть позитивні результати і стане серйозною гарантією дотримання прав дітей та їхнього гармонійного розвитку. У 2012 році захист прав і свобод дітей залишається одним з найважливіших напрямів діяльності прокуратури Севастополя.

За матеріалами fleet.sebastopol.ua


 
     
  Соціальна
  сфера
Культура
Освіта та наука
Охорона здоров’я
  Туризм та
  відпочинок
Санаторії
Будинки відпочинку
Готелі
Екскурсії
Музеї
Храми
  Сервіс та
  дозвілля
Ресторани та казино
Театри
Кінотеатри
Інтернет-клуби
Курсы валют
Курсы валют
Курсы валют
 
© Інститут Трансформації Суспільства 2005-2019.
При повному або частковому використаннi матерiалiв посилання на www.sevastopol.osp-ua.info є обов'язковим. Вiдповiдальнiсть за достовiрнiсть матерiалiв покладається на їх авторів.
Наша адреса: Україна, 01034, м. Київ-34, а/с 297, тел.: (096) 521 0508, (050) 867 5802, (093) 328 6985, e-mail: editor@osp.com.ua
 
TyTa
www.sevastopol.osp-ua.info